Bieganizm, czyli bieganie na weganie!

Bieganie na weganie? Tak, ludzie na roślinnej diecie mają mega POWER! Poznajcie klub totalnie zakręconych na punkcie biegania miłośników sportu, zwierząt i zdrowego stylu życia. A może widzieliście już emblemat piorunującej marchewki podczas jakiegoś dużego biegu? To właśnie oni – VEGE RUNNERS! Specjalnie dla Roślinnej Strony, współzałożyciel klubu Tomek Pająk wyjaśnia, co to jest bieganizm i zaprasza na najbliższy wspólny parkrun!

Podczas radiowego wywiadu z klubem Vege Runners właśnie przez śmieszne przejęzyczenie, ktoś z nas wypalił z BIEGANIZMEM. Słowo okazało się wielkim hitem i idealnie definiuje sposób na życie dla wielu ludzi 🙂

Bieganie – bardzo dostępna forma sportu, uprawiana w sposób indywidualny czy grupowy (kluby, zawody, bieganie z znajomymi) daje dużo frajdy i zdrowa.

Weganizm – bardzo dostępna forma odżywiania, która poprawia samopoczucie, daje zdrowie i zmienia świat!

Niektórym ciężko zacząć przygodę z bieganiem czy dietą roślinną, ale przecież te blokady istnieją tylko w głowie. Jak wiemy, trudny jest tylko ten pierwszy krok, bo dalej już samo leci i człowiek ewentualnie żałuje tylko, że zwlekał tak długo z tą życiową decyzją.

Boom na bieganie trwa już w Polsce około 10 lat, na weganizm pewnie około 5 i bardzo nam się to podoba 🙂 Jesteśmy przecież na podwójnej, ogromnej fali i płyniemy tym razem z prądem zmieniając świat! Klub Vege Runners wystartował w 2005 roku i ciężko walczyliśmy ze społecznym mitem mięsa, jako synonimu siły, ale środowisko biegowe od początku było bardzo otwarte. Pewnie dlatego, że biegacze bardziej dbają o zdrowie, są bardziej świadomi swojego ciała, ale także w jakimś stopniu bieganie otwiera głowę i czasem zmusza do wyjścia poza strefę komfortu.

Bieganizm to energia, którą dajemy, i która wraca, poprawia humor, zdrowie, zmienia rzeczywistość i ma ogromny wpływ na los zwierząt i środowiska. Dodatkowych pozytywnych emocji dostarcza kontakt z przyrodą, bieganie na zawodach, dla klubu, dla idei i integracja z mega pozytywną ekipą. Nie jest tak naprawdę ważne, jak kto szybko czy daleko biega. Ważna jest zabawa, adrenalina, wspólne przeżywanie. Bieganie z przyjacielem w ciszy czy przy rozmowie, samotny bieg w lesie albo przekroczenie linii maratonu w tysięcznym tłumie to magiczne przeżycia 🙂

Uwaga bieganizm wciąga… tak samo jak chodzenie po bagnach 😉

Jeśli tylko identyfikujesz się z Vege Runners – dołącz do nas już teraz! W klubowych koszulkach biegają vege runnersi bez względu na wyniki czy dystanse. Jesteśmy rozsiani po całym kraju. Są wśród nas wegetarianie, weganie i witarianie. Jednak to nie przeszkadza nam mieć świadomość, że tworzymy zwarty team. Widujemy się głównie na zawodach, czasem na treningach czy innych spotkaniach. Staramy się żyć zdrowo i pokazujemy niedowiarkom, że Vege mogą i to mogą dużo… bardzo dużo, a razem to nawet jeszcze więcej, dlatego zapraszamy na najbliższe wydarzenie!


12 maja 2018 – VEGE-edycja PARKRUN URSYNÓW
Parkrun to bezpłatne biegi/marsze/truchty na dystansie 5km z pomiarem czasu. 12 maja połączmy parkrunową aktywność z wegańskim śniadaniem:) Ekipa Vege Runners przyniesie roślinne potrawy, a jeśli miałbyś chęć i możliwość poczęstowania innych, też przynieś swoje roślinne danie. Jeśli chcesz włączyć się do zabawy, a nie masz chęci/czasu gotować, przynieś np. owoce. Wspólnie wyostrzymy apetyty biegnąc lub maszerując. Dla autorów najlepszych dań niespodzianki 🙂 W planach także inne atrakcje – rozgrzewka z ekipą Vege Runners, pacemakerzy na trasie, joga na trawie, slackline – chodzenie po linie, luźne rozmowy o treningu, biegach, diecie i klubie Vege Runners. Jeżeli potrzebujesz wsparcia, motywacji, chcesz o coś zapytać czy po prostu miło w ruchu spędzić czas, przyjdź na Vege parkrun. Jest to impreza otwarta skierowana do wszystkich – początkujących i zaawansowanych. Do zobaczenia!


Tomek Pająk / Vegerunners.pl